חייגו עכשיו: 04-6222898

שאלות נפוצות

אמא שלי או סבתא שלי נולדה בפולין, האם זה מספיק להשגת אזרחות ?

לידה בפולין אינה מקנה אזרחות פולנית.

גם בישראל לא כל מי שנולד בה, זכאי לאזרחות ישראלית.

האזרחות הפולנית נקבעת לפי אזרחות ההורה. עד תחילת שנת 1951 הנשים בפולין היו מופלות לרעה, והאמא/סבתא לא יכולות היו להעביר את האזרחות לילדיהן. עד 19.1.1951 האזרחות הפולנית עברה אך מאב לילדיו ומשנת 1951 האזרחות מועברת מכל אחד מההורים, גם מהאב וגם מהאם. 

סבא שלי נולד בפולין לפני מלחמת העולם השניה אך אזור זה אינו מצוי כיום בשטח פולין, האם זה פוגע בזכותי להשגת אזרחות פולנית?

מאחר והאזרחות נקבעת לפי אזרחות ההורה אזי, העובדה שהאזור מצוי היום בשטח מדינה אחרת אינו רלבנטי. אם לאביך היתה אזרחות פולנית בזמנו, יש מקום להעמיק ולבדוק את זכאותך להשגת אזרחות פולנית. יש חשיבות להמצאת מסמכים רלוונטיים שיכולים להוכיח אזרחותו הפולנית.

אין בידי תעודת לידה או כל מסמך פולני אחר האם ניתן להתחיל בתהליך וידוא האזרחות?

ניתן לחפש את המסמכים בפולין.

הפולנים שומרים במשרד הפנים מסמכים 100 שנה אחורה. ולאחר מכן בארכיונים.  בארכיונים לוקח זמן רב יותר לחפש מסמכים. יש סיכוי טוב למצוא את מסמכיו  הארכיון קיים  ולא נפגע במלחמה. ושהאדם נרשם בזמנו במאגרים הרשמיים של המדינה.

יש לי נציגים בפולין שפועלים עבורי בהשגת מסמכים אלו .

למי פונים לוודא אם יש לי זכות לקבלת אזרחות פולנית? 

באמצעותי ברוב המקרים נגיש הבקשה לוידוא אזרחות לאותו מחוז שבו הייתה כתובתו האחרונה של הפונה ואם הפונה גלל לא גר בפולין כי אז אני מגישה הבקשה למחוז מזוביצקי.

מהו משך תהליך וידוא האזרחות

משך הזמן הממוצע לטיפול בבקשה של מי שנולד בפולין הוא כחצי שנה. לעומת זאת, אם אנו מגישים את הבקשה (לגבי פונה שנולד מחוץ לפולין) למחוז מזוביצקי, הזמן הממוצע עומד כעת על שנתיים.

האם האזרחות הפולנית יכולה להיות מועברת לבן הזוג?

עד שנת 1951 הנשים לא היו שוות זכויות לגברים לפיכך, הנשים רכשו אזרחות פולנית ברגע שנישאו לבעל פולני. ומאז, המצב המשפטי השתנה. אזרחותו של הבעל לא עוברת אוטומטית לבת הזוג. מאידך הצאצאים יכולים לזכות באזרחות פולנית בין מהאב ובין מהאם שלה אזרחות פולנית מכח עצמה אם היתה לה אזרחות פולנית בעת היוולד הצאצא.

היום בני זוג, לא מעניקים אזרחות למשנהו אך הם יכולים לקבל אישור שהייה ועבודה באירופה (גם בני זוג מאותו המין) אם יעברו לאירופה .

האם יש צורך להיות בעל דרכון פולני כדי להעביר את האזרחות לדור הבא?

לא. אין כל צורך להיות בעל דרכון פולני כדי להעביר את האזרחות הפולנית לדור הבא. די בכך שהוכרה אזרחותו של ההורה מבלי שהוא פעל לקבלת דרכון פולני אירופאי. כל אזרח פולני רשאי להגיש בקשה לקבלת דרכון אך אין בכך חובה, מה עוד שההליך כרוך בתהליכים נוספים רבים ובעלות כספית לא קטנה.

האזרחות הפולנית תוקנה לצאצאים בין אם הפונה מחזיק בפועל בדרכון פולני ובין אם לאו.

האם מי שהוכר כאזרח פולני יכול מיד לגשת ולהגיש בקשה לדרכון?

 תאורטית זה אפשרי. בפועל זה אפשרי לעיתים רחוקות בלבד וזאת למה?

הפולנים מבקשים שהאדם ירשם במשרד הפנים הפולני באופן ששמו יהיה זהה לכתוב בדרכון הישראלי באיות מדוייק. זה מחייב כל פונה בהתאם לנתוניו לתהליך אחד או  יותר של "העתקה" נתוניו לספרי הרשום הפולניים. לעיתים כשכל שלב מלווה במסמך אורגינאלי  מתורגם מאושרר ע"י נוטריון מוסמך. אני נעזרת בשירותיו הנוטריונים של בעליצבי רגב עו"ד ונוטריון מרח’ הלל יפה 14 חדרה www.notaryon.com .

האם כדאי להזדרז ולהתחיל בתהליך?

 התשובה חד משמעית כן. 

מי שחושב לעבור תהליך זה, כדאי לו להזדרז  ולא לדחות  את הבצוע שכן משנה לשנה  השלטונות הפולנים מחמירים את הקריטריונים, הם דורשים יותר וזה רק מייקר את התהליך ככל שהמסמכים שהם מבקשים דורשים אמות או תרגום נוטריוני,

כמו כן לא כדאי לחרוג מאותן 100 שנה בהן המסמכים  עדיין זמינים במרשם האוכלוסין  ללא צורך לחפשם בארכיונים שונים.

 

?יש לי שאלות נוספות איך אוכל לקבל תשובות עליהן

  .אנא פנו אלי בשאלות בפורום באתר זה ואשמח לענות 

 

 

 

דרכון פולני

טיפול ישירות בפולין

אישורי נוטריון

קישורי עזר